Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

In Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie – Wniebowstąpienie Pańskie

1. Ofiary na kościół złożyli: Krzysztof Latosiński z Osin – 200 zł.
  2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy: 13 maja w poniedziałek przypada wspomnienie dowolne NMP z Fatimy. Przez sześć miesięcy do października, zawsze 13 dnia każdego miesiąca o godz. 20.00 będzie sprawowane nabożeństwo fatimskie z procesją wokół kościoła. Na nabożeństwo fatimskie przynosimy świece. Pierwsze nabożeństwo fatimskie w tym roku będzie sprawowane w poniedziałek o 20.00. 14 maja we wtorek obchodzimy święto św. Macieja, Apostoła. 16 maja w czwartek obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocny, ponownie rozpoczynamy okres zwykły.
  3. W środę po Mszy świętej o godzinie 18.15 odbędzie się spotkanie Akcji Katolickiej.
  4. Ostatnio pracowali przy porządkowaniu placu przy domy parafialnym panowie: Henryk Kwaśniewski, Andrzej Łopatowski, Jarosław Stawiarz, Mateusz Stawiarz, Łukasz Stawiarz. Pan Maciej Zawierucha wywiózł złom z placu, a pan Arkadiusz Osman załadował na samochód. Pan Andrzej Łopatowski przywiózł drzewka i krzewy ze szkółki kwiatów i krzewów ozdobnych. Drzewka te i krzewy zasadził pan Łukasz Żubrowski. Serdeczne Bóg zapłać.
  5. Dziś odbędzie się poświęcenie pól wraz z Mszą św. w Pierzchniance o godz. 17.00. Natomiast drugi ks. dziś będzie święcił pola w Kalinie Góreckiej od godz. 17.30. W przyszłą niedzielę odbędzie się poświęcenie pól w Pierzchnicy o godz. 16.00. Rozpoczniemy poświęcenie pod krzyżem Saletyńskim.
  6. Kościół sprzątały następujące osoby: Lenartowicz Bożena, Lenartowicz Czesław, Kapusta Barbara, Nowak Mariusz, Kapusta Dagmara, Poniewierka Roman, Latosiński Krzysztof, razem złożyli ofiarę 70 zł. Bóg zapłać. Zapraszamy do sprzątania kościoła w sobotę na godzinę 9:00 mieszkańców Osin od numeru 31 do końca.

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitasinfinitao godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitasinfinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski